Įsimintiną savo ypatingu snygiu sausio šeštadienio popietę Asociacijos narės susirinko į įspūdingą renginį. Susitikimas vyko paslaptingai užburiančioje aplinkoje – Lietuvos nacionaliniame operos ir baleto teatro užkulisiuose.

Atėję į teatrą, dažniausiai mes matome reprezentacinę jo dalį: teatro rūbinę, fojė, kavinę, sceną, orkestrą, spektaklį. Tačiau neretai apima smalsumas, mėginant įsivaizduoti kitokį teatrą, jo užkulisius ir kas juose vyksta. Kaip tik užkulisiuose ir gimsta žiūrovus užburiantis stebuklas, kurio kūrime dalyvauja ne tik režisierius ar režisierė, bet ir jo asistentai ir asistentės, scenografai ir scenografės, garso ir šviesos operatoriai, dekoratorės, siuvėjai, grimuotojos, perukų gamintojai ir dar daug kitų. Su šia eiliniam žiūrovui nematoma teatro puse turėjo galimybės susipažinti LVA narės.

Kelionės pradžia – nuostabi įžanga Marmuriniame fojė: teatro gidas, režisieriaus asistentas Kristupas trumpai papasakojo, kas mūsų lauks paslapčių pilnuose teatro užkulisiuose. Pasijutome žiūrovais, patekusiais į tylos apgaubtą erdvę, kuri spektaklio dienomis šurmuliuoja ryškiai apšviesta. Pradžioje buvom supažindintos su teatro įkūrimo istorija, architektės Elenos Nijolės Bučiūtės teatro projekto istorija ir jo statybos subtilybėmis, sužinojome, kaip vyko pirmųjų operos ir baleto spektaklių premjeros. Įdomus, išsamus ir gyvas gido pasakojimas su komentarais tarsi nukėlė į tuos laikus ir leido sužinoti naujų negirdėtų faktų. Toliau kelionė buvo pratęsta teatro scenoje, kuri iš tikrųjų yra milžiniško dydžio su dideliais ir sudėtingais dekoracijų ir šviesų valdymo mechanizmais po scena ir virš jos. Scenoje mums buvo pasakojama, kaip vyksta spektaklio parengiamieji darbai, kaip veikia scenos mechanizmai, kur turi stovėti artistai ir artistės prieš išeidami į sceną. Didelį įspūdį paliko režisieriaus asistento pultas, kuriame yra daugybė mygtukų, skirtų daugybei funkcijų atlikti, ir pasakojimas apie tai, kokių kartais nutinka sudėtingų arba kurioziškų situacijų, ir kaip jos yra įveikiamos.

Toliau keliavome ilgais teatro koridoriais ir kilome aukščiau, sustodamos pasiklausyti kvapą gniaužiančio gido pasakojimo apie baleto artistų kasdienybę ir pasiruošimą išeiti į sceną, artistų grimą, kostiumus, dekoracijų gamybą. Akį traukė daugybė ypatingų ir įdomių daiktų, ypač lankantis rekvizitų kambaryje. Net klausimas, kur šiame teatre gyvena Fantomas, nesutrikdė mūsų šauniojo gido. Buvom palydėti į garsėjantį savo slėpiningumu praėjimą teatro užkulisiuose, kuriuo žengdamas ne vienas teatro darbuotojas yra pajutęs Operos fantomą čia esant.
Lankydamosi Vyriausybinėje ložėje sužinojome apie orkestro darbą, dirigento svarbą spektaklyje, apie įrengtų lubose uždangų, panašių į bičių korį, paskirtį, o pagrindinėje – Raudonojoje fojė – buvo atskleista neapsakomo grožio garsiųjų teatro sietynų paslaptis.

Beveik dvi valandas keliavus teatro užkulisiais ne tik nepajutome nuovargio, bet net nepastebėjome, kaip grįžome į kelionės pradžios tašką. Patyrusios daugybę teigiamų emocijų ir nepakartojamų įspūdžių, susibūrimą pratęsėme draugiškoje aplinkoje – teatro tarnybinėje kavinėje, skanaudamos žymųjį Lietuvos operos ir baleto teatro karštą šokoladą.

Dėkojame visiems dalyvavusiems už nuostabiai praleistą laiką ir nepamirštamas akimirkas. Atskira nuoširdi padėka Lietuvos operos ir baleto teatro gidui, režisieriaus asistentui Kristupui Antanaičiui už puikiai ir profesionaliai organizuotą ekskursiją, nuoširdų ir gilų pasakojimą, kupiną pagarbos ir meilės savo profesijai bei viskam, ką paprastai vadiname Teatru.

LVA valdyba